Oyun Bilgisayarı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Eskiden beri yaş, cinsiyet fark etmeksizin herkesin büyük ilgi odağı olan oyunlar, özellikle son dönemlerde karantina sürecinde olma ve evde oldukça fazla zaman geçirme sebebiyle oyunlara olan ilgiyi üst seviyeye çıkarmaktadır. Kimi zaman bağımlılık derecesinde oyunlara konsantre olurken bilgisayarın arıza vermesi ya da istenilen verimi, hızı alamamak can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Oyun tutkunlarını yeni bilgisayar arayışlarına itan bu durumda kullanıcıların en çok arattıkları husus oyun bilgisayarı seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Oyun bilgisayarı nasıl seçilir? Hangi özellikler üzerinde durulmalı ve daha fazlasını sizin için ele aldık.

Bağımsız Ekran Kartı

Günümüz koşulların da oyun bilgisayarı masaüstü olabileceği gibi dizüstü de olabilmektedir. Bu noktada önemli olan kişinin tercihine göre seçim yapabilmesidir. Yani kişi kendi istekleri doğrultusunda masaüstü ya da dizüstü bilgisayar alabilmektedir. Önemli olan bilgisayarın uygun özelliklere sahip olabilmesidir. Eskiden dizüstü bilgisayar modellerinin oyun için çok kullanışlı olamayacağı görüşü hakimdi fakat önemli olan uygun bağımsız ekran kartının yüksek hızlı performans göstermesidir. Ekran kartı iyi seçildiği sürece bilgisayarın şekli, modeli ve markası önemli olmamaktadır.

Ekran kartının ideal kare hızına sahip olması, oyun deneyiminizi ve oyundan alınan hazzı desteklemektedir. Bu nedenle bellek miktarını yüksek tutan modeller tercih etmek oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken koşullar arasında yer almaktadır.

Üst Seviye İşlemci

Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bilgisayarın kalbi olarak kabul edilen işlemci sisteminin yüksek hızlı olmasıdır. Dolayısıyla iyi bir oyun keyfi yaşamak istiyorsanız oyun bilgisayarınızın çok çekirdekli ve yüksek frekanslı bir işlemciye sahip olması gerekmektedir. Günümüzde işlemci hızı 2.80 GHz olan 7. Nesil Core i7 HQ işlemciler, oyun severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle 7. Nesil Core i7 CPU tercih etmek kesintisiz oyun oynamanıza olanak sağlayabilecektir. Dolayısıyla iyi bir oyun zevki yaşayabilmek için ucuz olan işlemciler yerine çok çekirdekli ve yüksek frekanslı işlemciye sahip olmak gerekmektedir.

Dual Storage

Oyun bilgisayarı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında şüphesiz ki yeterli derecede disk alanının olup olmaması da yer almaktadır. Oyun bilgisayarlarında tek bir oyun olmamakla birlikte birçok oyun yüklenip oynanmamaktadır. Bu nedenle ileride disk problemi yaşamamak için yüksek kapasite vadeden modelleri seçmek daha mantıklı olmaktadır. Tabi ki bu tek başına yeterli olmamaktadır. Çünkü mekanik diskler günümüzde yalnızca depolama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu noktada SSD’ler ve PCIe SSD’ler performans konusunda oldukça faydalı olabilmektedir.

Klavye Düzeni

Oyun bilgisayarı seçerken klavye düzenine dikkat edilmesi gerekirken, aslında alıcılar bu faktörü göz ardı edebilmektedir. Her ne kadar fare ve gamepad kullanılacak olsa da oyun esnasında klavyede sık sık kullanılmaktadır. Oyun oynamaya uygun klavyelerin anti-ghosting teknolojisiyle üretilmiş olması ve yüksek tuşlara sahip olması oldukça önemli olabilmektedir. Bu sayede aynı anda birden fazla tuşa hâkim olabilir ve hatasız bir şekilde oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ses Sistemi

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise oyun bilgisayarının ses sistemidir. Ses sisteminin güçlü olması demek oyundan da o derece keyif almakla doğru orantılı olmakla birlikte kendinizi oyuna kaptırmak adına da oldukça etkili olabilmektedir. Ses sisteminin düzgün olmadığı ya da yeterli derecede yüksek performans göstermemesi durumunda kişi oyundan kopabilmekte ve istediği hazzı bulamayabilmektedir. Bu nedenle oyun severlerin, bilgisayar seçerken ses sistemine de dikkat edilmesi gerektiği düşünülmektedir. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir